Разлика помеѓу преработките на „Укулеле“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 37 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Жичени инструменти користејќи го HotCat)
| articles =
}}
'''Укулеле''' ({{IPAc-en|juː|k|ə|ˈ|l|eɪ|l|iː}} од {{lang-haw|{{okina}}ukulele}} {{IPA-haw|ˈʔukuˈlɛlɛ|}} (oo-koo-leh-leh);)<ref>{{OED|ukulele}}</ref> — вид на инструмент од семејството [[лејта]].
Укулелето обично е со четири единични или двојни жици од најлон или влакна од животинско потекло. Укулелето е создадено од 19 век, како хавајска интерпретација на музичкиот инструмент наречен ''мачете'',<ref>{{cite book|last=Tranquada and King|title=The Ukulele, A History|year=2012|publisher=Hawaii University Press|isbn=978-0-8248-3634-4}}</ref> сличен на мала гитара или кавакињо. За време на [[20 век]] стекнува голема популарност во САД, а од таму и по целиот свет. Тонот и силата на звукот на инструментот варираат во зависност од моделот и конструкцијата. Обичното укулелето е еден од следните димензии: сопран, концертно, тенор и баритон.
 

Прегледник