Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 273 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(дополнување)
 
Ако желатинот се стави во студена [[вода]], дел од материјата се [[раствор]]а. Растворливоста на желатинот се определува низ процесот на производство. Типично, желатинот може да се [[дисперзија|дисперзира]] во релативно концентрирана [[киселина]]. Таквите дисперзии се стабилни за 10-15 дена, со мали или никакви хемиски промени и се погодни за премачкувачки намени. Желатинскиот гел опстојува на сосема мал температурен опсег, односно горната [[температура|температурна]] граница е одредена од точката на топење на гелот, која зависи од степенот на вискозност и концентрација, а долната темературна граница е одредена од точката на која тој кристализира.
 
== Галерија ==
 
Податотека:Oeufs en gelée p1150406.jpg|Јадења со желатин
Податотека:Strawberries gelatin.jpg|Десерт со желатин
Податотека:Gelatine Particles 01.jpg|Партикули на желатин
 
== Наводи ==
142

уредувања

Прегледник