Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 424 бајти ,  пред 2 години
дополнување
с
(дополнување)
[[Податотека:Gelatine.png|мини|right|Желатин во листови кои се користат во кулинарството]]
[[Податотека:Kapsel beredningsform.jpg|thumb|160px|Обвивка на капсули изработена од желатин]]
'''Желатин''' ([[француски јазик|француски]]: gélatine) е чиста и безбојна или малку жолта [[супстанција]] добиена со подолго вриење на [[кожа]], [[коски]] или [[сврзно ткиво]] од домашни говеда, свињи или коњи<ref>[http://www.kuking.net/18_407.htm Желатин] [[руски јазик|рус.]]</ref>. Тој практично нема [[вкус]] и [[мирис]], е особено корисен во прехранбената [[индустрија]], [[медицина]]та и [[наука]]та.
 
Ако желатинот се стави во студена [[вода]], дел од материјата се [[раствор]]а. Растворливоста на желатинот се определува низ процесот на производство. Типично, желатинот може да се [[дисперзија|дисперзира]] во релативно концентрирана [[киселина]]. Таквите дисперзии се стабилни за 10-15 дена, со мали или никакви хемиски промени и се погодни за премачкувачки намени. Желатинскиот гел опстојува на сосема мал температурен опсег, односно горната [[температура|температурна]] граница е одредена од точката на топење на гелот, која зависи од степенот на вискозност и концентрација, а долната темературна граница е одредена од точката на која тој кристализира.
 
== Галерија ==
 
Податотека:Oeufs en gelée p1150406.jpg|Јадења со желатин
Податотека:Strawberries gelatin.jpg|Десерт со желатин
Податотека:Gelatine Particles 01.jpg|Партикули на желатин
 
== Наводи ==
142

уредувања

Прегледник