Разлика помеѓу преработките на „Никта“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Никта''' ({{lang-grc|Νύξ}}; {{lang-la|Nox}}, „Ноќ“„ноќ“) — [[старогрчка митологија|старогрчка божица]] (или персонификација) на [[ноќ]]та. Таа припаѓа на [[старогрчки исконски богови|првата генерација божества]]. Ретко се појавува во митовите, но е сметана за исклучително убава и моќна. Имала свое пророчиште (храм) во акрополата на Мегара, а нејзината статуа се наоѓа во [[Храм на Артемида во Ефес|Храмот на Артемида во Ефес]].
 
== Митологија ==

Прегледник