Разлика помеѓу преработките на „Хенри Волтер Бејтс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Англиски истражувачи користејќи го HotCat)
с
[[Податотека:HW Bates 23 KB.jpg|мини|Хенри Волтер Бејтс]]
 
'''Хенри Волтер Бејтс''' (роден на 8 февруари 1825 во Лестер, Англија, † 16 февруари 1892 во Лондон) е англиски натуралист, еволутивен биолог и ентомолог. Тој бешебил основан од неговата амазонска експедиција, која започна во 1848 заедно со Алфред Расел Валас. Бејтс го испратил во неговото враќање од Бразил во 1859 година повеќе од 14.000 видови (повеќето инсекти), 8.000 беа нови за науката, во Англија. Тој беше поранешен следбеник на еволутивната теорија на Чарлс Дарвин. "Бејтс мимикри" е именуван по него.
 
==Живот==
202

уредувања

Прегледник