Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6.432 бајти ,  пред 2 години
 
===Медиуми===
 
[[File:Dubai Media City - panoramio.jpg|thumb|Поглед кон [[Dubai Media City]]]]
 
Многу меѓународни новински агенции, како [[Ројтерс]], АПТН, [[Блумберг]] и Блискоисточниот радиодифузен центар (МБЦ) работат во Дубаи Медиа Сити и Дубаи Интернет Сити. Покрај тоа, неколку локални мрежни телевизиски канали, како што се Дубаи 1 (порано Канал 33) и Дубаи ТВ, обезбедуваат програмирање на англиски и арапски јазик. Дубаи е, исто така, седиште за неколку печатени медиуми. Дар ел-Калеџ, ел-Баџан и ел-Итихад се најголемите весници на [[арапски јазик]]<ref name=alkhaleej>[http://www.carnegieendowment.org/files/New_Chart.pdf Largest-Circulation Arabic Newspapers] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110614232009/http://www.carnegieendowment.org/files/New_Chart.pdf |date=14 June 2011 }}. Carnegie Endowment for International Peace. ''Arab Reform Bulletin'', December 2004</ref>, додека ''[[Gulf News]]'', ''[[Khaleej Times]], Khaleej Mag'' and ''[[7days]]'' се најголемите циркулирачки англиски весници<ref name=gulfnewskhaleejtimes>[https://archive.is/20130210023747/http://www.zawya.com/pdfstory.cfm?storyid=GN_03022010_040214&l=000000100204 Gulf News continues to lead the way]. zawya. February 2010</ref>.
 
Етисалат, владиниот телекомуникациски оператор, одржувал виртуелен монопол врз телекомуникациските услуги во Дубаи, пред воспоставувањето на други, помали телекомуникациски компании како ''Emirates Integrated Telecommunications Company'' во [[2006]] година. Интернет бил воведен во ОАЕ во [[1995]] година. Мрежата има интернет проток од 7,5 Gbit/s со капацитет од 49 STM1<ref>{{cite web|url=http://www.arabianbusiness.com/etisalat-ramps-up-uae-bandwidth-62960.html|title=Etisalat ramps up UAE bandwidth|date=11 June 2006|publisher=arabianbusiness.com|accessdate=3 May 2010|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110812064751/http://www.arabianbusiness.com/etisalat-ramps-up-uae-bandwidth-62960.html|archivedate=12 August 2011|df=dmy-all}}</ref>. Цензурата е честа во Дубаи и се користи од страна на владата за контрола на содржини за кои верува дека ги кршат културните и политичките чувства на земјата<ref name=etisalatmon>[http://opennet.net/sites/opennet.net/files/united_arab_emirates.pdf United Arab Emirates] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080909194905/http://opennet.net/sites/opennet.net/files/united_arab_emirates.pdf |date=9 September 2008 }}. OpenNet Interactive. 2008</ref>. Хомосексуалноста, лековите и теоријата на еволуцијата генерално се сметаат за табу тема во земјата<ref name="Dubai Culture"/><ref name="Bedell">{{Cite news|url=http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article5741679.ece|title=Geraldine Bedell's novel banned in Dubai because of gay character|last=Jack|first=Malvern|date=16 February 2009|work=The Times |location=UK |accessdate=22 April 2010}}</ref>.
 
Интернет содржината е регулирана во Дубаи. Етисалат користи сервер за филтрирање на интернет-содржини што владата смета дека не се во согласност со вредностите на земјата, како што се геј и лезбејски мрежи и порнографија, информации кои потекнуваат од Израел и.т.н.<ref>{{cite web|url=http://opennet.net/studies/uae|title=Internet Filtering in the United Arab Emirates in 2004–2005: A Country Study|date=5 May 2005|publisher=OpenNet Initiative|accessdate=9 June 2010|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100611125850/http://opennet.net/studies/uae|archivedate=11 June 2010|df=dmy-all}}</ref>Според статистички податоци од 2002 година, 76% од интернет корисниците се мажи. Околу 60% од корисниците на Интернет се од азиско потекло, додека 25% од корисниците се со арапско. Дубаи во [[2002]] година донел закон за електронски трансакции и трговија, кој се занимава со дигитални потписи и електронски регистри. Законот им забранува на интернет провајдерите (ISP) да ги обелоденат информациите собрани во обезбедувањето на услуги<ref>{{cite web|url=http://www.tecom.ae/law/law_2.htm |title=Electronic Transactions and Commerce Law No.2/2002 |publisher=Dubai Technology and Media Free Zone Authority |accessdate=9 June 2010 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110531152539/http://www.tecom.ae/law/law_2.htm |archivedate=31 May 2011}}</ref>. Кривичниот законик содржи официјални одредби со кои се забранува дигиталниот пристап до порнографија. Сепак, не се занимава со компјутерски криминал или заштита на податоци<ref name=privacy>{{cite web|url=http://www.privacyinternational.org/article.shtml?cmd%5B347%5D=x-347-103788 |title=Silenced – United Arab Emirates |publisher=Privacyinternational.org |date=21 September 2003 |accessdate=20 April 2013 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100903044652/http://www.privacyinternational.org/article.shtml?cmd%5B347%5D=x-347-103788 |archivedate=3 September 2010 |df= }}</ref>.
 
===Спорт===
 
== Збратимени градови ==

Прегледник