Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6.292 бајти ,  пред 2 години
 
===Преднафтен период===
[[File:Typical Bastakiya buildings - panoramio.jpg|thumb|Улица во Дубаи]]
Географската близина на Дубаи до [[Иран]] го направил важна трговска локација. Градот Дубаи бил важно место за странските трговци, главно оние од [[Иран]], од кои многумина на крајот се населиле во градот. До почетокот на 20 век, Дубаи претставувал важна порта<ref name="britannica"/>.
 
Дубаи бил познат по извозот на бисери до 1930-тите, но трговијата со бисери била намалена во текот на [[Големата депресија|Големата депресија]] во 1930-тите и иновацијата на културните бисери. Со колапсот на индустријата за бисери, Дубаи паднал во длабока депресија и многу жители гладувале или мигрирале во други делови на Персискиот Залив<ref name="hist_trad"/>.
 
Во раните денови од своето основање, Дубаи постојано бил во конфликт со Абу Даби. Во [[1947]] година, граничниот спор меѓу Дубаи и Абу Даби во северниот сектор на нивната заедничка граница ескалирал во војна<ref name=dxbadconflict>{{cite web |url=http://www.archiveeditions.co.uk/titledetails.asp?tid=120 |title=The UAE: Internal Boundaries And The Boundary With Oman. Archived Editions. Walker, J |publisher=Archiveeditions.co.uk |date=18 February 1969 |accessdate=20 April 2013 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130505121549/http://www.archiveeditions.co.uk/titledetails.asp?tid=120 |archivedate=5 May 2013 |df=dmy-all }}</ref>. Арбитражата на Британците и создавањето на тампон границата што се протега на југ кон исток од брегот на Рас Хасиан резултирало со привремен прекин на непријателствата<ref name=rashasian>The Middle East and North Africa. Schofield, C. p 175</ref>.
 
И покрај недостатокот на нафта, владетелот на Дубаи од [[1958]] година, Шеик Рашид бин Саид ел-Мактум, користел приходи од трговски активности за изградба на инфраструктура. Биле основани приватни компании за изградба и управување со инфраструктура, вклучувајќи за електрична енергија, телефонски услуги и пристаништа и авионски оператори<ref name=":4">{{Cite book|title=From Trucial States to United Arab Emirates|last=Heard-Bey|first=Frauke|publisher=Longman|year=|isbn=0582277280|location=London|pages=260|quote=|via=}}</ref>. Аеродромот бил основан во Дубаи во 1950-тите, а во 1959 година бил изграден првиот хотел, хотел Ерлајнс. Ова било проследено со ''Амбасадор'' и ''Карлтон Хотели'' во [[1968]] година<ref name=":2">{{Cite book|title = Father of Dubai|last = Wilson|first = Graeme|publisher = Media Prima|year = 1999|isbn = 9789948856450|location = UAE|page = 126}}</ref>.
 
[[File:AlRas Deira Mid1960s.jpg|thumb|left|Областа ел-Рас во Деира, Дубаи во 1960-тите]]
 
Во [[1962]] година британскиот политички агент забележал дека „се градат нови куќи и блокови на канцеларии и станови ... Владетелот е решен, против советите [од Британците] да продолжат со изградбата на авионскиот аеродром ... Сè повеќе европски и арапски фирми се отвораат и иднината изгледа светла“<ref name=":2"/>.
 
Во [[1962]] година, поради расходите за инфраструктурни проекти кои веќе се приближувале до големо ниво, шеикот Рашид му побарал на својот брат по право, Владетелот на [[Катар]], за заем за изградба на првиот мост кој ќе поминува преку потокот Дубаи. Овој премин бил завршен во мај [[1963]] година и била воведена такса при преминот од страна на Дубаи од потокот до страната на Деира<ref name=":4" />.
 
''[[British Overseas Airways Corporation]]'' првично не сакаала да започне редовни летови помеѓу [[Бомбај]] и Дубаи, стравувајќи од недостаток на побарувачка за места. Меѓутоа, до времето кога асфалтната писта на аеродромот во Дубаи била изградена во [[1965]] година, отворајќи го Дубаи за регионален сообраќај и за сообраќај со долги релации, голем број странски авиокомпании започнале да се натпреваруваат за правата при слетување<ref name=":4" />. Во [[1970]] година била изградена нова терминална зграда на аеродромот, во која биле вклучени првите бесцарински продавници во Дубаи<ref>{{Cite book|title = Fly Buy Dubai|last = Wilson|first = Graeme|publisher = Media Prima|year = 2008|isbn = 9789948859437|location = UAE|page = 58}}</ref>.
 
===Период на нафтата===
 
== Збратимени градови ==

Прегледник