Разлика помеѓу преработките на „Самострел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Стреличарство користејќи го HotCat)
[[Податотека:Balestriere1.jpg|мини|Војник кој се крие позади штит и го полни самострелот]]
'''Самострел''' е оружје кое се состои од лак што е монтиран на посебно изработено дрво за него. Посебен механизам на дрвото ја држи стрелата затегната додека не дојде време за отпуштање на стрелата. Самострелот имал значајна улога во средновековната војна во [[Европа]], како и во [[Кина]] низ поголемиот дел од историјата. Денес самострелот се користи во спортот (стрелаштво[[стреличарство]]), како и во спортскиот лов.
 
==Историја на технологијата на самострелот==

Прегледник