Разлика помеѓу преработките на „Самострел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 68 бајти ,  пред 3 години
с
додадена Категорија:Стреличарство користејќи го HotCat
с (додадена Категорија:Стреличарство користејќи го HotCat)
==Самострел==
 
[[Податотека:Balestriere1.jpg|мини|Војник кој се крие позади штит и го полни самострелот]]
'''Самострел''' е оружје кое кесе состои од лак којшто е монтиран на посебно изработено дрво за него. Посебен механизам на дрвото ја држи стрелата натегната/затегната додека не дојде време за отпуштање на стрелата. Самострелот имал значајна улога во средновековната војна во [[Европа]], како и во [[Кина]] низ поголемиот дел од историјата. Денес самострелот се користи во спортот (стрелаштво), како и во спортскиот лов.
 
==Историја на технологијата на самострелот==
Самострел е оружје кое ке состои од лак кој е монтиран на посебно изработено дрво за него. Посебен механизам на дрвото ја држи стрелата натегната/затегната додека не дојде време за отпуштање на стрелата. Самострелот имал значајна улога во средновековната војна во Европа, како и во Кина низ поголемиот дел од историјата. Денес самострелот се користи во спортот (стрелаштво), како и во спортскиот лов.
 
Многу научници веруваат дека првиот самострел се појавил во [[Кина]]. Некои веруваат дека се појавил во 6. век п. н. е. Постојат и археолошки индикации дека се појавил во 2. век п. н. е. Останатите извори велат дека оргиналниот самострел се појавил во Источна Азија, но прашање е дали прв се појавил во Кина. ПовејќетоПовеќето самострели варирале од мали (за една личност) до огромни за цела опсада. Балиста е основен збор за самострел во романските јазици како што се [[шпански јазик|шпански]] (ballesta) и итаљански[[италијански јазик]] (ballesta).
==Историја на технологијата на самострелот==
 
[[Категорија:Стреличарство]]
Многу научници веруваат дека првиот самострел се појавил во Кина. Некои веруваат дека се појавил во 6. век п. н. е. Постојат и археолошки индикации дека се појавил во 2. век п. н. е. Останатите извори велат дека оргиналниот самострел се појавил во Источна Азија, но прашање е дали прв се појавил во Кина. Повејќето самострели варирале од мали (за една личност) до огромни за цела опсада. Балиста е основен збор за самострел во романските јазици како што се шпански (ballesta) и итаљански (ballesta).

Прегледник