Разлика помеѓу преработките на „Самострел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 150 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница)
 
==Самострел==
 
[[Податотека:Balestriere1.jpg|мини|Војник кој се крие позади штит и го полни самострелот]]
 
Самострел е оружје кое ке состои од лак кој е монтиран на посебно изработено дрво за него. Посебен механизам на дрвото ја држи стрелата натегната/затегната додека не дојде време за отпуштање на стрелата. Самострелот имал значајна улога во средновековната војна во Европа, како и во Кина низ поголемиот дел од историјата. Денес самострелот се користи во спортот (стрелаштво), како и во спортскиот лов.
217

уредувања

Прегледник