Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 254 бајти ,  пред 2 години
(дополнување)
==Херкул во уметноста и популарната култура==
Херкул се јавува како честа тема во [[уметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Херкул и топката“ - [[басна]] на старогрчкиот баснописец [[Езоп]].<ref>Езоп, ''Басне (по Доситеју Обрадовићу)''. Београд: Просвета, 1963, стр. 92.</ref>
* „Полудениот Херкул“ (''Hercules Furens'') - [[трагедија]] од [[Сенека]].
* „Херкул“ (''Hercules'') - американски [[филм]] од [[2014]] година.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt1267297/?ref_=nv_sr_1 IMDb, Hercules (2014) (пристапено на 1.3.2016)]</ref>

Прегледник