Разлика помеѓу преработките на „Њу Орлеанс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Податотека:Map of Louisiana and USA highlighting Orleans Parish.png|thumb|220px|Локација на Њу Орлеанс во Луизијана]]
 
'''Њу Орлеанс''' ({{lang-en|New Orleans}}, {{lang-fr|La Nouvelle-Orléans}}) е главно [[САД|американскаамериканскo]] пристанише и најголемиот град во [[Луизијана]]. Њу Орлеанс е центарот на [[Њу Орлеанс метрополенска област|метрополенската област Њу Орлеанс]], најголемиот во државата.
 
Њу Орлеанс се наоѓа во југоистокот дел на Луизијана, на [[Мисисипи (река)|реката Мисисипи]]. Градот се граничи со парохиите [[Сент Тамани Парохија, Луизијана|Сент Тамани]] (север), [[Сент Бернард Парохија, Луизијана|Сент Бернард]] (исток), [[Плакмин Парохија, Луизијана|Плакмин]] (југ), и [[Џеферсон Парохија|Џеферсон]] (југ и запад).<ref>{{цитирана веб страница | url=http://geology.com/county-map/louisiana.shtml | title=Louisiana Parish Map with Administrative Cities| accessdate=2008-03-18}}</ref><ref name="citycharter">{{цитирана веб страница | url=http://cityofno.com/portal.aspx?portal=1&tabid=9 | title=Home Rule Charter of the City of New Orleans as amended through 1 јануари, 1996 | date=1996-01-01 | accessdate=2008-03-18}}</ref> [[Пончартрејн (езеро)|Езерото Пончартрејн]], од што има дел во градот, се наоѓа северно од градот и [[Бороње (езеро)|езерото Бороње]] се наоѓа на истокот од градот.<ref name="citycharter"/>
Анонимен корисник

Прегледник