Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Argenstein water mill.jpg|мини|Воденица во Германија]]
 
'''Хидроенергија''' е енергија која потекнува од силата на [[вода|воде]]та -{(''hydro'')}-, па од тука и нејзиното име. ПредставуваПреѕставува конвенционален [[обновивобновлив извор на енергија|обновлив извор на енергија]], кој со векови се користи за добивање [[механичка енергија|механичка]], а веќе подолго од сто година и [[електрична енергија|електричн енергија]].
 
== Историја ==
 
Во старите [[ВоденициВоденица|воденицаводеници]] за мелење [[брашно|брашно]], енергија на водата која се движи е пренесувана на [[воденичко тркало]], кое се се превртувало и преку [[осовина|осовина]] пренесувало [[движење]] на [[мелнички камен]], кој ги дробел зрцата за да се добие брашно.
 
Сличаен директен [[механички пренос]] е користен за пилани и разни други потреб.

Прегледник