Разлика помеѓу преработките на „Рубидиум“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
{{инфокутија рубидиум}}
'''Рубидиум''' (Rb, лат. rubidium) е [[алкален метал]] од IА група.<ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Има 30 [[изотопи]] чии атомски маси се наоѓаат измеѓупомеѓу 75-98. Постојан [[изотоп]] е само еден - 85. Во природата се јавува и неговиот [[изотоп]] 87. ЗаптапенЗастапен е во земјината кора во количина од 90ppm (ang. parts per million), во облик на минералот [[липедолит]] (KLi2AlKLi<sub>2</sub>Al(OH, F)2Si4O10<sub>2</sub>Si<sub>4</sub>O<sub>10</sub>) и [[кармалит]].<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref>
Откриен е од страна на [[Роберт Бунзен]] и [[Густав Кирхов]] во [[Хајделберг]], [[Германија]] во [[1861]] [[година]].
Познати се неговите оксиди, соли на неоргански киселини и неколку органометални комплекси. Ниту едно од тие соединенија нема практична примена. Самиот хемиски елемент нема свое биолошко значење.
Во чист облик се рубидиумот е [[метал]] со сребреносива [[боја]]. Има слични хемиски карактеристики како и [[калиум]], само што е уште по радиоактивен и од него. На боздухотвоздухот се пали самиот од себе, а со [[вода]] реагира експлозивно.
 
== Извори ==

Прегледник