Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 593 бајти ,  пред 3 години
 
==Џон Кенеди како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Денот кога умре Џон Кенеди“ (''The Day John Kennedy Died'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Лу Рид]] (''Lou reed'') од 1982 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=BlWwA5x-P9k&index=9&list=PLiN-7mukU_RGQYNMWTrwx3aSUQa6HZf79 YouTube, Lou Reed ~ The Day John Kennedy Died (пристапено на 2.10.2017)]</ref>
* „JFK“ - песна на македонската група „[[ПМГ Кoлектив]]“ од 2010 година.<ref>[http://www.pmgrecordings.com/discography.php?id=150&id=45 www.pmgrecordings.com (пристапено на 3.12.2017)]</ref>
==* Занимливости ==
 
Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината [[Општина Чаир|Чаир]] во [[Скопје]].<ref>[http://maps.google.co.nz/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5&ie=UTF8&hq=&hnear=John+Kennedy,+Skopje,+Macedonia+(FYROM)&z=16 ул. Џон Кенеди,Скопје] - Google Карти</ref>
== Занимливости ==
Во чест на овој американски претседател е именувана улицата „Џон Кенеди“ во општината [[Општина Чаир|Чаир]] во [[Скопје]].<ref>[http://maps.google.co.nz/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8+%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5&ie=UTF8&hq=&hnear=John+Kennedy,+Skopje,+Macedonia+(FYROM)&z=16 ул. Џон Кенеди,Скопје] - Google Карти</ref>
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник