Партија на Југословените во Република Македонија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Регистрирана во мај 1990 како Партија на Југословените, главната политика на партијата било зачувувањето на [[СФРЈ|Југославија]]. Партијата учествувала самостојно на парламентарните во 1990, каде што во првиот круг освоила 1.6% од гласовите, односно 1.7% во вториот круг. На овие избори партијата освоила две пратенички места<ref name=NS>Nohlen, D & Stöver, P (2010) ''Elections in Europe: A data handbook'', стр. 1282 {{ISBN|978-3-8329-5609-7}}</ref> (Ристо Келешов во [[Куманово]] и [[Ристо Стаменов]] во [[Струмица]])
 
Партијата подоцна била преименувана во '''ПартијаЈугословенска наунионистичка Југословенитеграѓанската воалијанса''' Македонија-('''ЈУГА''' (Партија на Југословенија во Македонија-Југословенска унионистичка граѓанската алијанса), но по распадот на Југославија и независноста на Македонија, партијата не учествувала во ниеден нареден изборен циклус.<ref>Nohlen & Stöver, стр. 1281</ref>
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Поранешни политички партии во Македонија]]
[[Категорија:Поранешни политичкиПолитички партии во Југославија]]
[[Категорија:Појавено во 1990 година во Република Македонија]]
[[Категорија:Југословени]]

Прегледник