Разлика помеѓу преработките на „Исцелител (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.258 бајти ,  пред 3 години
дополнувања
(прикажување)
(дополнувања)
Некои од останатите улоги ги толкуваат: [[Игор Ангелов]], Атанас Атанасовски, Симеон Дамевски - Мони, Катарина Илиевска, Бобан Кулески, Лазе Манасков, Јордан Симонов, Горан Стојановски, Наталија Теодосиева, Горан Трифуновски, [[Сенко Велинов]], Лиле Велјанова и други.<ref name="imdb"/>
==Продукција==
Според зборовите на режисерот Ставрески, филмот бил создаден во долг временски период: од првите напишани зборови во сценариото (2010) па до премиерата на филмот поминале дури седум години. Првите три верзии на сценариото биле напишани како семејна драма, но откако Ставрески го изработил краткиот комичен филм ''Скопски љубовџии'' во рамки на омнибусот ''[[Скопје ремикс]]'' (2012), се предомислил, и го напишал како црна комедија.<ref name="економија"/><ref name="рсе 1">{{цитирана веб страница|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/28864773.html|title=Ставрески: Филмот„Исцелител“ е македонскофилм -за грчкауривањето копродукција.на рационалните вредности|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref>
 
Идејата за филмот дошла од „пропаѓањето на рационалните вредности на кои треба да се базира едно општество“, која според Ставрески, е во корелација со осиромашувањето на [[Република Македонија]] за време на транзицијата.<ref name="рсе 1"/>
 
Првиот долгометражен игран филм на Ѓорче Ставрески е и првата македонско-грчка копродукција во која финансиски помогнал Грчкиот филмски центар. Соработката всушност почнала кога на работилница за продуценти на EAVE ја Ставрески запознал Константина Ставрианоу од копродукцијата GRAAL S.A. од [[Атина]]. Претходно филмот имал неуспешни обиди за кофинансирање од [[Словенија]] и [[Бугарија]].<ref name="рсе 1"/>
 
==Прикажување==
Премиерата на филмот била одржана на [[9 ноември]] [[2017]] на [[Солунски филмски фестивал|Солунскиот филмски фестивал]] во рамките на програмата „Балкан Срвеј“ (''Balkan Survey''), <ref name="мкд 1">{{цитирана веб страница|url=https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/makedonskiot-film-iscelitel-na-rezhiserot-gjorche-stavreski-e-selektiran-na#1|title=Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран на филмскиот фестивал во Солун|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref> каде освоил награда од публиката, прв македонски филм со такво постигнување.<ref name="економија"/><ref name="мкд 2">{{цитирана веб страница|url=https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/iscelitel-na-gjorche-stavreski-ja-osvoi-filmskata-publika-vo-solun|title=„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески ја освои филмската публика во Солун|language=македонски|accessdate=2018-02-10}}</ref>
 
Македонската премиера се случила на [[19 ноември]] [[2017]], на затворањето на 16-то издание на Фестивалот на европски филм [[Синедејс]], каде бил дочекан со овации и воодушевување.<ref name="рсе 1"/>
 
==Награди и признанија==
* [http://iscelitel.mk/ Официјална веб страница на филмот]
* {{IMDb title|7610008|Исцелител}}
* [https://www.slobodnaevropa.mk/a/28864773.html Интервју со Ѓорче Ставрески: „Исцелител“ е филм за уривањето на рационалните вредности]
[[Категорија:Македонски филмови]]
[[Категорија:Филмови од 2017]]

Прегледник