Разлика помеѓу преработките на „Лахлан Мортон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 324 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Трка околу Јута]] (2016)
| updated = 259 мајфевруари 20172018
}}
 
Мортон ги поминал сезоните 2011 и 2012 во развојната екипа на {{ct|GRM|2012b}}, {{ct|Чипотл|2012}}.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/13506/Lachlan-Morton-Interview-Big-name-to-watch.aspx|title=Lachlan Morton Interview: Big name to watch|date=16 декември 2012 |accessdate=3 март 2013|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/road/news/40921/morton-signs-with-garmin-sharp|title=Morton signs with Garmin-Sharp|date=23 ноември 2012|accessdate=14 август 2014|work=SBS One|publisher=Special Broadcasting Service}}</ref>
 
По успешната сезона 2016 во која освоил етапа и крајните победа на Трка Џила и на Трката околу Јута, во септември 2016 година {{ct|DDD|2016}} потврдиле дека ќе им се приклучи за 2017 година. Потегот го споил со поранешниот колега од Гармин, [[Бен Кинг (велосипедист)|Бен Кинг]].<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingnews.com/news/king-thwaites-and-morton-join-dimension-data-for-2017/|title=King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017|last1=О’Ши |first1=Садб|date=29 септември 2016|website=cyclingnews.com|accessdate=29 септември 2016}}</ref> Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2017]].<ref name="2017Vuelta">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Espana_2017_Startlist|title=2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist|accessdate=17 август 2017|work=ProCyclingStats}}</ref>
 
== Достигнувања ==

Прегледник