Разлика помеѓу преработките на „Моч“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 711 бајт ,  пред 3 години
с
с
== Боја ==
Мочта во нормални околности има [[жолта боја]] и во зависност од внесените [[храна|хранливи]] материи во [[организам|организмот]] таа може да варира од светло жолта до темно жолта боја. Врз промената на бојата на мочта може да влијае покачената [[тело|телесна]] [[температура]], како и губењето телесни [[течност]]и преку [[потење]], [[повраќање]] или [[пролив]].<ref>[http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1219-laboratoriska-analiza-urina&catid=395-preporaki-tretmani&Itemid=590 Што може да ни покаже лабораториската анализа на урината?]</ref>
 
<gallery>
Податотека:Dark urine due low fluid intake.jpg|Темна урина поради низок внес на течности.
Податотека:HematuriaGross.jpg|Темноцрвена урина поради присуство на [[крв]] ([[хематурија]]).
Податотека:Choluria.svg|Темноцрвена урина поради [[хлорурија]].
Податотека:Pinkish urine beetroots 1.jpg|Розевкаста урина поради исхрана со [[цвекло]].
Податотека:IMAG0466.jpg|Зелена урина за време на долготрајна инфузија со седативот [[пропофол]].
</gallery>
 
== Состав ==

Прегледник