Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| карта = Долно Косоврасти во Општина Дебар.svg
}}
'''Долно Косоврасти''' — село во [[Општина Дебар]], во околината на градот [[Дебар]]. Муслиманското население во селото се [[Македонци-муслимани]], но поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] на десната страна на реката [[Радика]], на 7 километри североисточно од [[Дебар]]. Долно Косоврасти се наоѓало на самиот почеток на [[Дебарска Котлина|Дебарско Поле]], а денес е на самиот почеток на [[Дебарско Езеро|Дебарското Езеро]]. Се наоѓа на 730 метри надморска височина и спаѓа во групата на ридски села од збиен тип.
 
== Историja ==

Прегледник