Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
== Историja ==
Селото е запишано како дервенџиско село, се до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.Според податоците од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жители Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref> Според податоците на [[Васил К’нчов]] од 1900 година, селото имало 600 жители муслимани (Македонци).<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
 
== Демографија ==
* [[турски јазик]] - 40
* [[албански јазик]] - 4
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|600<ref name=":0" />
|441
|455
|405
|394
|538
|677
|689
|813
|}
 
== Општествени институции ==

Прегледник