Разлика помеѓу преработките на „Блерим Дестани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{превод}}
{{Инфокутија за глумец
| name = Блерим Дестани
}}
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг, Ахен,Германиа Германија, и е актер.
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг,Ахен,Германиа, и е актер.
==Биографија==
Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актер Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “[[Atje ku nuk lind dielli]]”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актер во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “[[Metropolet]]” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актер,работел и како асистент во филмот “[[Uji i Madh]]” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.

Прегледник