Кој ја донесе Дорентина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ја заменувам страницата со ''''Kој ја донесе Дорунтина''' — роман создаден од Исмаил Кадаре. == Поврзано ==...'
Нема опис на уредувањето
(Ја заменувам страницата со ''''Kој ја донесе Дорунтина''' — роман создаден од Исмаил Кадаре. == Поврзано ==...')
Ознаки: Заменето Изворно уредување 2017
'''Kој ја донесе Дорунтина''' — роман создаден од [[Исмаил Кадаре]].
[[Податотека:Kush e solli Doruntinën (Roman).jpg|thumb|200px]]
 
== Поврзано ==
'''Kој ја донесе Дорунтина''' — роман создаден од [[Исмаил Кадаре]].
* [[Кој ја донесе Дорунтина]] - (филм [[1989)]].
 
== Надворешни врски ==
Koнстандин е едисвениот личност.Тој не е прогласен за политички птотивник, но испаѓа како ликот фантазијата...
* [http://parathenie.com/art/letersi-art/gjakftohtesia-ismail-kadare/ Книгата во ПДФ изданијеиздание]
 
Баллканците со векови се прасхуват; Кој ја донесе Дорунтина?Сите ја сакат ова девојче и нејзиниот брат, грците, словените, албанците.
Дорунтина му припаѓа само на албанците, бидеќи зборот Besa-Besё е преведено на други јазици,па затоа правилата на легендата им припаѓа на албанците.
Целата легенда се базира на заведот кој Констандин го дал на нејзината,така што во овој лажен свет ова легенда се враќа силно во прв план.
 
'''Душата живее или се реинкарнира??'''
 
Очигледно,меѓу многу дилеми имаме право да верувама и на двете. Дилемите и прашалниците немат вредност пред зборот Доверба.
Ова кникга е една меѓу нај добрите книги во хисторијата на човесхтвото.
Ова ни припаѓа само на нас,затоа што не се знае колку ja poчитуваме довербата.
 
 
'''Зашто Констандин ја донесел Дорунтина? Зашто ние треба да веруваме во ова?'''
Постојат многу необјаснети феномени,и неколку места што се случувала чудни работи.Тогаш зашто да не веруваме во феноменот создаден од виша сила.Зашто душата не може да преживе
Зошто книгата што е прочитена во целиот свет ДОРУНТИНА завршува со зборот шокантен ог капитенот Ѓерѓ Стреси?
'''Можно ли е дека Дорунтина го реинкарнира нејзиниот брат само за нејзиниот мерак , за да ги умори и за да ги чуди лугјето со векови?! А дали е можно она да биде магионичарка? Или ги излажа сите за да го покрије името на нејзиниот дечко?'''
Се може да се случи како никогаш до сега, иако сите ние ке се надеваме во вечниот живот, и ако му веруваме на легендата тогаш надеж може да се претвори во апсолутно посушење.
 
Егзистират многу ненормални хистори но не се сите фантази на авторот.
Ке продолжѕва да остане мистерија затоа схто се случѕва после смртаа на луѓето,истотака ова легенда објаснува дека може да прежибее душата или да се пеинкарнира,доволно е да му си потребен на некој и да не повредиш никој.Или така ми се свиѓа да мислам!
Се разбира дека Дорентина ја донесе Констандин во родно место,затоа што Констандин давал збор дека ке ја донесе сестраи секогаш кога она ке сака.
 
'''Ова може да биде и една сосдавање на некој непознат автор но сепак е наша но од што е вака ние ке бидеме едни луѓе што ке потпишаме "реинкариењето" без оглед на одлуката на Госпот?'''
Може да биде и вака како што е невозможно да се победи предизвикот,но со многу тврдоглавност одлучивме да конфронтираме со предизвикот која што никогаш нема да се победи, но сепак да не ја изгубиме.Ке излеземме еднкви во овој невозможен предизвик, но само ако дозволиме Довербата да се врати меѓу нас, затоа што сега се многу големи годините, кој што ние сега ја одвфливме далеку довербата и човековото однесување
. Do tё dalim sigurisht barazim nё kёtё sfidё tё pamundur, por vetёm nёse ne do tё lejojmё Besёn tё rikthehet midis nesh, sepse tashmё janё tepёr tё gjatё vitet,nj gjatё tё cilave ne e kemi shkelmuar larg, Besёn, moralin apo thjesht mirёsjelljen erёzore.
 
==Видете исто така==
* [[Кој ја донесе Дорунтина]] - филм [[1989]].
*[http://parathenie.com/art/letersi-art/gjakftohtesia-ismail-kadare/ Книгата во ПДФ изданије]
 
[[Категорија:Иамаил Кадаре]]

Прегледник