Февруари: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
ситна поправка
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(ситна поправка)
'''Февруари''' или '''Сечкосечко''' е вториот [[месец]] во годината според [[Грегоријанскигрегоријански календар|Грегоријанскиотгрегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој [[календар]], со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во [[северна хемисфера|северната хемисфера]]. Во [[јужна хемисфера|јужната хемисфера]], февруари е сезонски еквивалентен во [[северна хемисфера|северната хемисфера]] (кој што е трет месец од летото).

Прегледник