Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(→‎Групи: - додадени линкови кон кош. репрезентации наместо кон држави)
Нема опис на уредувањето
! Натпреварување !! Датум !! Место !! Број !! Квалификувани
|-
| Земја домаќин || [[13 Јули]], [[2001]] || - || align="center"|1 || {{КИН}}[[Слика:Flag of the People's Republic of China.svg|20п|Народна Република Кина]] [[Кошаркарска репрезентација на Кина|НР Кина]]
|-
| [[Светско првенство во кошарка 2006]] || [[12 септември]] — [[23 септември]] [[2006]] || {{ЈАП}} || align="center"|1 || {{ШПА}}[[Слика:Flag of Spain.svg|20п|Шпанија]] [[Кошаркарска репрезентација на Шпанија|Шпанија]]
|-
| [[Африканско првенство во кошарка 2007]] || [[15 август]] — [[26 август]] [[2007]]. ||| {{АГО}}|| align="center"|1 || {{АГО}}[[Слика:Flag of Angola.svg|20п|Ангола]] [[Кошаркарска репрезентација на Ангола|Ангола]]
|-
| [[Азијско првенство во кошарка 2007]] || [[28 јули]] – [[5 август]], [[2007]] || {{ЈАП}} ([[Токушима]]) || align="center"|1 || {{ИРН}}[[Слика:Flag of Iran.svg|20п|Иран]] [[Кошаркарска репрезентација на Иран|Иран]]
|-
| [[Првенство на Америка во кошарка 2007]] || [[22 август]] — [[2 септември]] [[2007]]. || {{САД}} ([[Лас Вегас]]) || align="center"| 2 || {{[[Слика:Flag of the United States.svg|20px]] [[Кошаркарска репрезентација на САД}}|САД]]<br>{{АРГ}}[[Слика:Flag of Argentina.svg|20п|Аргентина]] [[Кошаркарска репрезентација на Аргентина|Аргентина]]
|-
| [[Европско првенство во кошарка 2007]]|| [[3 септември]] - [[16 септември]], [[2007]] || {{ШПА}} || align="center"|2 || {{РУС}}[[Слика:Flag of Russia.svg|20п|Русија]] [[Кошаркарска репрезентација на Русија|Русија]]<br>{{ЛИТ}}[[Слика:Flag of Lithuania.svg|20п|Литванија]] [[Кошаркарска репрезентација на Литванија|Литванија]]
|-
| [[Океанско првенство во кошарка 2007]]|| [[20 август]] - [[24 август]], [[2007]]|| {{АУС}} || align="center"|1 || {{АУС}}[[Слика:Flag of Australia.svg|20п|Австралија]] [[Кошаркарска репрезентација на Австралија|Австралија]]
|-
| [[Олимписки квалификационен турнир 2008]] ||[[14 јули]] - [[20 јули]], [[2008]] || {{ГРЧ}} ([[Атина]]) || align="center"|3 || {{ХРВ}}[[Слика:Flag of Croatia.svg|20п|Хрватска]] [[Кошаркарска репрезентација на Хрватска|Хрватска]]<br> {{ГРЧ}}[[Слика:Flag of Greece.svg|20п|Грција]] [[Кошаркарска репрезентација на Грција|Грција]]<br> {{НЕМ}}[[Слика:Flag of Germany.svg|20п|Германија]] [[Кошаркарска репрезентација на Германија|Германија]]
|-
! Вкупно !! colspan="2"| !! 12 !!
691

уредување

Прегледник