Разлика помеѓу преработките на „Хуан Хосе Лобато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.003 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
| height = 1,73 м
| weight = 63 кг
| currentteam = {{ct|TLJ}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Спринтер
| amateuryears = 2009<br>2010-
| amateurteams = Куева Ел Соплао<br>{{ct|ACG|2010}} ''(стажант)''
| proyears = 2011–2012<br>2013<br>2014–2016<br>2017-
| proteams = {{ct|ACG|2011}}<br>{{ct|EUS|2013}}<br>{{ct|MOV|2014}}<br>{{ct|TLJ|2017}}
| majorwins =
| updated = 124 мајјануари 20172018
}}
 
'''Хуан Хосе Лобато дел Вале''' ({{lang-es|Juan José Lobato del Valle}}; р. {{роден|30|декември|1988}}) — [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]], кој возипоследно возел за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|TLJ}}.
 
== Кариера ==
 
Лобато му се приклучил на {{ct|MOV|2014|nolink=yes}} за сезоната 2014 откако неговата мината екипа, {{ct|EUS|2013}}<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/535965/euskaltel-to-sell-team-vehicles-to-balance-books.html|title=Euskaltel to sell team vehicles to balance books|date=10 декември 2012|first=Грегор|last= Браун|accessdate=5 јануари 2013|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Ltd.|quote=Потпишале 11 нови велосипедист: Јон Аберастури Изага (Шпанија), Гарикоиц Браво Оијарбиде (Шпанија), Хуан Хосе Лобато дел Вале (Шпанија), Тарик Шауфи (Мароко), Јуре Коцјан (Словенија), Роберт Вречер (Словенија), Рикардо Хорхе Кореја Местре (Португалија), Штефен Радохла (Германија), Андре Шулце (Германија), Александар Серебрјаков (Русија) и Јоанис Тамуридис (Грција).}}</ref>, се распаднала на крајот на сезоната 2013.<ref name="Movistar">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/movistar-sign-sprinter-juanjo-lobato-for-2014|title=Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014|first=Стивен|last=Фаранд|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=28 октомври 2013|accessdate=21 декември 2013}}</ref>
 
Подоцна потпишал двегодишен договор со {{ct|TLJ|2017}} почнувајќи од 2017.<ref name="TLJ">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/juan-jose-lobato-signs-for-lottonl-jumbo/|title=Juan Jose Lobato signs for LottoNL-Jumbo|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=1 август 2016|accessdate=3 јануари 2018}}</ref> Во декември 2017 година, договорот на Лобато бил прекинат, поради поседување апчиња за спиење на тренинг-камп пред сезоната, нарушувајќи ги внатрешните правила на екипата.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/lottonl-jumbo-fire-lobato-after-sleep-medication-fiasco/|title=LottoNL-Jumbo fire Lobato after sleep medication fiasco|first=Даниел|last=Бенсон|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company |accessdate=3 јануари 2018|date=18 декември 2017}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 4. [[Џиро дел Пиемонте]]
;2017
: 1. Етапа 1 [[Тур де л’Ен]]
: 6. [[Трка околу Франкфурт 2017|Трка околу Франкфурт]]
{{Palmares end}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во ЛотоНЛ-Џамбо}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лобато, Хуан Хосе}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шпански велосипедисти]]
 
{{Шпанија-велосипедист-никулец}}

Прегледник