Разлика помеѓу преработките на „Раул Гонсалес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
транскрипција - буквата z на македонски јазик се предава со буквата с: Zaragoza - Сарагоса, Mèndez - Мендес, но по традиција Venezuela - Венецуела
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Раул Гонзалез на Раул Гонсалес: транскрипција - буквата z на македонски јазик се предава со буквата с: Za...)
(транскрипција - буквата z на македонски јазик се предава со буквата с: Zaragoza - Сарагоса, Mèndez - Мендес, но по традиција Venezuela - Венецуела)
| image = [[Податотека:Raúl González in Real Madrid 2009.jpg|225px]]
| caption =
| fullname = Раул ГонзалезГонсалес Бланко
| height = {{height|m=1.80}}<ref>{{cite web|url=http://www.schalke04.com/teams/team/7-raul.html |title=Raúl|publisher=FC Schalke 04|date= 1 September 2010 |accessdate=1 September 2010}}</ref>
| cityofbirth = [[Мадрид]]
 
 
'''Раул ГонзалезГонсалес Бланко''', попознат како '''Раул''' (роден на {{роден на|27|јуни|1977}} во {{роден во|Мадрид|}}) - шпански [[фудбалер]]. Тој е трикратен освојувач на [[Лигата на Шампиони]], а долго време бил најдобар стрелец во тоа натпреварување, со постигнати 64 гола. Исто така, долго време, Раул бил најдобар стрелец во сите натпреварување во организација на [[УЕФА]], со вкупно постигнати 66 гола.
 
== Клубска кариера ==
 
=== Интернационални голови ===
{{Интернационални голови хедер|n=Раул ГонзалезГонсалес Бланко|ref=<ref>{{цитирана веб страница | title=Раул ГонзалезГонсалес Бланко - Интернационални голови | publisher=Rsssf.com | url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/raul-intlg.html }}</ref>}}
{{Интернационални голови
| n = 1
* [http://www.footballdatabase.com/index.php?page=player&Id=560&b=true&pn=Raúl_González_Blanco Фудбалска архива на кариери, профили и статистики]
* [http://fifaworldcup.yahoo.com/06/en/w/player/155148_RAUL.html Прифили од ФИФА светски првенств]
* [http://www.rsssf.com/miscellaneous/raul-intlg.html Раул ГонзалезГонсалес Бланко - Голови во меѓународни натпевари]
* [http://www.rsssf.com/players/raul-in-ec.html Раул ГонзалезГонсалес Бланко - Голови на европско првенство]
* [http://www.as.com/articulo/futbol/Hitzfeld/momento/ideal/fichar/Raul/dasftb/20070216dasdaiftb_13/Tes/ Интервјуто на Отмар Хитцвелд]
* [http://realmadrid.com/articulo/rma48273.htm Раул е вториот стрелец на Реал на сите времиња]

Прегледник