Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 250 бајти ,  пред 3 години
==Тврдината како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[Тврдина (роман)|Тврдина]]“ - [[роман]] на југословенскиот писател [[Меша Селимовиќ]].<ref>Васил Тоциновски, „Во потрага по смислата на живеењето: Меша Селимовиќ Дервишот и смртта“, во: Меша Селимовиќ, ''Дервишот и смртта''. Скопје: АЕА издавачи, Матица македонска, 2000, стр. 9.</ref>
* „[[Белата тврдина (роман)|Белата тврдина]]“ - роман на турскиот писател [[Орхан Памук]] од 1985 година.<ref>Orhan Pamuk, ''Bela tvrđava''. Beograd: Geopoetika, 2008.</ref>
* „[[Дигитална тврдина]]“ - роман на американскиот писател [[Ден Браун]].<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 19.</ref>
 

Прегледник