Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 372 бајти ,  пред 3 години
→‎Поврзано: дополнување, викификација
(→‎Поврзано: дополнување, викификација)
[[Податотека: Pampur_mz_depo1_180px.jpg|рамка|180px|десно|[[Локомотива Dn2t|Пампур]] - малата локомотива]]
[[Теснолинејка|Теснолинејката]] [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] – [[Кичево]] почнува да се демонтира [[1948]] и е заменета со нормален колосек но во две фази првата фаза до [[Гостивар]] е завршен на [[25 мај]] [[1952]] година а вториот дел до [[Кичево]] во [[1969]] година а делот до [[Охрид]] останува само како проект.
 
==Железницата како тема во уметноста==
* „Премин преку пруга“ - песна на францускиот писател [[Андре Бретон]].<ref>Андре Бретон, ''Рајот не е наполно загубен''. Скопје: Култура, 1989, стр. 95.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Вагон]]
* [[Воз]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Транспорт-никулец}}

Прегледник