Јаш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 77 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Населено место
| name = Јаш
| native_name = Iaşi
| native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead -->ro
| settlement_type =
| image_skyline = RO IS Iaşi , panoramic view 4.JPG
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| subdivision_type = CountryЗемја
| subdivision_name =
| subdivision_type1 =
| footnotes =
}}
'''Јаши Јаш'''или '''Јаш '''({{lang-ro|Iaşi}}) — еден од најзначајните градови во [[Романија]]. Градот се наоѓа во северо-источниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш е административен центар на истоимената област Јаши и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. Јаш се простира на 93.9 км2, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.
 
Градот Јаш бил престолнина на [[Молдавија (регион)| Молдавија]] од [[16 век|XVI век]] до [[1861|1861 година]], како и на [[Романија]] помеѓу [[1916]]-[[1918]]. за време [[Прва светска војна|на Првата светска војна]].

Прегледник