Влашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 23 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
сНема опис на уредувањето
'''Влашки јазик''' ('''аромански'''; изворно: ''armãneashti'' или ''armãneshce'') — [[јазик]] од источната подгрупа од [[Романски јазици|романските јазици]] кои се зборуваат на [[Балкан]]от. Истиот поим се користи за дијалектите на романскиот јазик кои се зборуваат во Србија.
 
== Историја ==
Овој јазик е формиран по [[романизација|латинизација]]та на Балканскиот Полуостров со мешање на локалните јазици на античките народи на Балканот, особено на трако-илирскиот, епирскиот и тесалискиот. Во текот на вековите, ароманскиот јазик под влијание на грчката култура и [[Грчки јазик|јазик]] која била во подем на Балканот пред и по доаѓањето на [[Римјани|Римјаните]] така што голем дел од лексичкиот состав на јазикот доаѓа од овој јазик. Основниот морфолошки и граматички состав на јазикот е секако сроден со останатите нео-латински (романски) јазици а во однос на лексиката, огромен број од латинската основа е еднаква.
 

Прегледник