Влашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Infobox language
|name= Влашки јазик
|nativename=armãneashce, armãneashti, rrămăneshtirrãmãneshti.
|states=[[Грција]], [[Албанија]], [[Романија]], [[Македонија]], [[Србија]], [[Бугарија]] и [[Турција]].
|region =
Ароманскиот јазик подоцна ќе биде официјално кодифициран со одржувањето на Двата Интернационални Конгреси во [[Германија]] (Фрајбург) како и Меѓународниот Конгрес во [[Битола]] во 1997 година, кога се напушта пропагандистичката теорија на користење на романската азбука (која била користена дотогаш) и се формира нова азбука (врз база на онаа на Михаил Бојаџи), [[правопис]], а граматиката се задржува во истата форма предадена од Михаил Бојаџи.
 
Денес ароманскиот јазик како официјален јазик се користи само во [[Република Македонија]], и тоа на територијата на [[Општина Крушево]].
 
== Наводи ==
2

уредувања

Прегледник