Каталуња (патека): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Отстрането пренасочување кон Каталуња)
Ознака: Отстрането пренасочување
Нема опис на уредувањето
{{Motorsport venue
|Name = Circuit de Barcelona-Catalunya
|Time = [[UTC+01:00]]
|Location = [[Montmeló]], [[Province of Barcelona|Barcelona]], [[Catalonia]], [[Spain]]
|Coordinates = {{Coord|41|34|12|N|2|15|40|E|type:landmark_region:ES-CT|display=it}}
|Image = [[File:Catalunya.svg|250px]]
|FIAGrade = 1
|Events = '''[[1992 Summer Olympics]]'''<br>'''[[Formula One]]'''<br>[[Spanish Grand Prix]]<br>'''[[Grand Prix motorcycle racing|MotoGP]]'''<br>[[Catalan motorcycle Grand Prix]]<br>[[World RX of Spain]]
|Capacity = 140,700
|Former Names = Circuit de Catalunya (1991 - 2012)
|Layout1 = Car Configuration
|Length_km = 4.655
|Length_mi = 2.892
|Layout2 = Motorcycle Configuration
|Length_km2 = 4.652
|Length_mi2 = 2.889
|Turns = 16
|Record_time = 1:21.670
|Record_driver = {{flagicon|FIN}} [[Kimi Räikkönen]]
|Record_team = [[Scuderia Ferrari|Ferrari]]
|Record_year = [[2008 Spanish Grand Prix|2008]]
}}
'''Патеката де Барселона-Каталуња''' ({{IPA-ca|sirˈkujd də kətəˈɫuɲə}}) е мото - трка во Монтмело, [[Барселона]], [[Каталонија]], [[Шпанија]]. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со капацитет од 140,700 места .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|title=Archived copy|archive-url=https://web.archive.org/web/20100315100621/http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|archive-date=15 March 2010|dead-url=yes|accessdate=2009-11-28}}</ref> Трката има [[Меѓународна федерација за автомобилизам|ФИА]] 1 лиценца.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fia.com/sites/default/files/tableaulicencescircuit.pdf|title=LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS|date=6 February 2015|publisher=[[FIA]]|accessdate=28 May 2015}}</ref>
 
13.610

уредувања

Прегледник