Разлика помеѓу преработките на „Бен Хур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 60 бајти ,  пред 2 години
→‎Синопсис: ситна поправка
с
(→‎Синопсис: ситна поправка)
 
==Синопсис==
Јуда Бен (го игра Хестон) од [[Евреи|еврејската]] куќа Хур е еден од најугледните [[Трговија|трговци]] за време на владеењето на [[Римско Царство|римските]] цареви[[цар]]еви Август и [[Тибериј]]. Неговиот пријател од детството Месала (го игра Бојд), сега веќе висок [[офицер]] во римската војска, се враќа во [[Јудеја]] и ја посетува куќата Хур за да се поздрави со Јуда Бен и да го замоли да му помогне да ги запре еврејските бунтови. Јуда Бен го одбива и поради тоа, Месала го протерува на една галија и ја уништува куќата Хур. Како морнар, во една борба, Јуда спасува висок римски офицер, кој го посинува и му подарува [[слобода]]. Кога се враќа во Јудеја, Бен Хур запознава еден арапски љубител на коњи[[коњ]]и и станува возач на неговите тркачки коли. Со него се враќа во [[Рим]] и учествува во големата трка...
 
{{САД-филм-никулец}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник