Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 244 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
==Бродот како тема во уметноста и во популарната култура==
===Бродот како тема во книжевноста===
Бродот се јавува и како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Брод“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 80.</ref>
* „Пијаниот брод“ - песна на францускиот поет [[Артур Рембо]].<ref>Артур Рембо, ''Боравак у паклу''. Београд: Култура, 1968, стр. 52-56.</ref>
* „Бродови“ - кус расказ на македонскиот писател [[Климент Булоски]] (под псевдонимот [[Дозгулпмус]]) од [[2008]] година.<ref>Дозгулпмус, ''Тритонус'', Темплум, Скопје, 2008.</ref>
* „Црвените едра“ - новела на рускиот писател [[Александар Грин]].<ref>Milica Nikolić, „Veliki maštar Aleksandar Grin“, во: Aleksandar Grin, ''Pacolovac''. Beograd: Rad, 1979, стр. 154.</ref>
 
===Бродот како тема во музиката===
* „Кристален брод“ (''The Crystal Ship'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Дорс]]“ (''The Doors'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=vpkzO8rxjAw YouTube, The Doors/First Album-1967 (пристапено на 24.12.2017)]</ref>
* „Брод на смртта“ (''Death Ship'') - песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Худу Гурус]]“ (''Hoodoo Gurus'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=uJ_9IFLhKXQ YouTube, Hoodoo Gurus (1984) Stoneage Romeos (пристапено на 15.12.2017)]</ref>
 

Прегледник