Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 582 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (додадена Категорија:Вртлози користејќи го HotCat)
(дополнување)
[[Податотека:Hurricane Adrian May 19 915.jpg|thumb|right|325px|Ураганот Адријан]]
Во [[метеорологија|метеорологијата]], '''тропски циклон''' ('''тропска бура''', '''тајфун''' или '''ураган''', зависно од силата и локацијата) е вид систем на низок [[атмосферски притисок]] што обично се формира во [[Тропи|тропските краишта]]. Иако тие се многу разорни, тропските циклони претставуваат важен дел на системот на [[атмосферска циркулација]], што ја движи топлината од екваторијалниот регион до погорните географски ширини.
Еден од најпознатите урагани е [[Рита (ураган)|Рита]]. Тропскиот циклон кој при површината на земјата има брзина до 17 м/с се вика тропска депресија; циклон со брзина до 33 м/с се вика тропска бура, а пак циклон со брзина над 33 м/с се нарекува ураган (на Атлантикот и во источниот дел од Тихиот Океан) или [[тајфун]] (во северозападниот дел од [[Тихи океан]].
 
== Услови за настанок на циклон ==
За да може да настане еден тропски циклон потребно е да се исполнети следните услови:
* Температурата[[Температура]]та на водата[[вода]]та на површината на океанот со дебелина од најумалку 50 мм треба да изнесува над 26,5 °C. Во тој случај океанот претсатвува доволно голем извор на [[енергија]] за развој на циклонот. По формирањето на облаците воздухот се загрева и навлажнува со помош на топлата вода од океанот.
* Распоредот на температурата и влагата во атмосферата треба да биди соодветен за развојот на високите темни [[кумулонимбус]]и.
* Оддалеченоста од екваторот[[екватор]]от треба да изнесува најмалку 500 км.
* Промената на брзината на ветерот во целата [[тропосфера]] треба да биде многу мала. Тоа би им овозможило „организирање“ на конвекцијните облаци во циклоснкициклонски систем.
Кога овие услови се исполнети и над океанот[[океан]]от ќе се појави низок [[Атмосферски притисок|атмосферски]] притисок [[Облаци|облаците]] можат да се развијат и да создадат тропски циклон.
 
==Ураганот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Како ураган“ (''Willy And The Poor Boys'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1977 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6-WMbP1RcC4 YouTube, Neil Young - Like A Hurricane (пристапено на 23.12.2017</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник