Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 238 бајти ,  пред 3 години
* „Ден седми“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 9-11.</ref>
* „Неделна песна“ (''Nedjeljna pjesma'') - песна на хрватскиот писател [[Мирослав Крлежа]].<ref>Miroslav Krleža, ''Lirika''. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 10-12.</ref>
* „Неделна ноќ“ - песна на италијанскиот писател и [[режисер]] [[Пјер Паоло Пазолини]].<ref>Pjer Paolo Pazolini, ''Put i nebo''. Beograd: Mali vrt, 2016, стр. 15.</ref>
* „Недела“ - песна на [[Пол Елијар]] од [[1951]] година.<ref>Пол Елијар, ''Времето не проаѓа''. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 71-72.</ref>
 

Прегледник