Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.488 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
'''Флојд Лендис''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Floyd Landis''; [[14 октомври]] [[1975 година]]) e бившпоранешен [[САД|американски]] професионалeн велосипедист, кој бил активен во периодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел ''моунтајн бајк'' и бил во 1993 година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил во [[2006]] година кога јаго освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишанепобедата е препишана на [[Оскар Переир]].<ref name=phonakfireslandis>{{Cite news| url=http://www.phonak-cycling.ch/index.php?id=5&L=1&uid=330| title= Phonak Cycling Team to clarify consequences|publisher=Phonak Cycling Team|date= 2006-08-05|accessdate= 2006-08-05}}</ref>
{{внимание}}
'''Флојд Лендис''' (англиски: Floyd Landis; 14 октомври [[1975 година]]) e бивш американски професионалeн велосипедист, кој бил активен во периодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел моунтајн бајк и бил во 1993 година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил [[2006]] година кога ја освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишане е на [[Оскар Переир]].
 
==Детство и аматерска кариера==
 
Флојд е второ дете на Пола и Арлене Ландис, пораснал во Фармесвил[[Фармерсвил, Пенсилванија]].<ref>Everson, Darren (2006, July 30). Landis lived in the Conestoga Valley School District. World Descends on Farmersville. ''[[New York Daily News]]'', p. 62-63.</ref> Лендис во почетокот точакотвелосипедот го користел само кога одел со другар му на [[риболов]], а наскоро почнал да ужива во возењето и одлучил да учествува во локална трка, на којоакоја се појавил во долниот дел на тренерки бидејќи неговата религијата не му дозволубала да облече шортсшорц.<ref>{{cite Лендисnews|url=http://articles.latimes.com/2010/may/22/sports/la-sp-floyd-landis-20100523 победил|title=Floyd воLandis тааhas тркаnothing иleft продолжилto даlose се натпреваруваLos наAngeles локалнитеTimes трки|publisher=Articles.latimes.com На|date=2010-05-22 неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со бициклизам и се обидувал да го обесхрабри давајки му додатни обавези да работи, така|accessdate=2010-07-17|first=Alan|last=Zarembo}}</ref> Лендис немалпобедил времево датаа тренира преку дентрка и се извлекувал преку ноќпродолжил да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувалнатпреварува прекуна ноќта,локалните а пошто не ја ценил неговата страст за бициклизмот, мислел дека користи дрога или алкохолтрки. Често пати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно биднал еден од најголемите Лендисових фанови.
 
На неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со велосипедизам и се обидувал да го обесхрабри давајќи му додатни обврски, така Лендис немал време да тренира преку ден и се извлекувал преку ноќ да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувал преку ноќта<ref>[http://www.abc.net.au/rn/religionreport/stories/2006/1697094.htm Floyd Landis – Mennonite in tights]. ''The Religion Report'' 26 July 2006</ref>, а бидејќи не ја ценил неговата страст за велосипедизам, мислел дека користи дрога или алкохол. Често пати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно станал еден од најголемите негови фанови.<ref>[[OLN]] [[Television broadcast]] of the [[2006 Tour de France]], July 22, 2006</ref><ref>{{Cite news
Кариерата ја започнал во Моунтајн бајк, [[1993]] година го освоил националното првенство во Моунтајн бајк за јуниор. Со 20 години се преселил во Јужна [[Калифорнија]].
|last = Coyle
|first = Daniel
|title = The New American in Paris
|publisher = Outside Magazine
|date = July 2006
|url = http://outsideonline.com/outside/features/200607/tour-de-france-2006-floyd-landis-5.html
|deadurl = yes
|archiveurl = https://web.archive.org/web/20100926171105/http://outsideonline.com/outside/features/200607/tour-de-france-2006-floyd-landis-5.html
|archivedate = 2010-09-26
|df =
}}</ref>
 
 
Кариерата ја започнал во Моунтајн бајк, [[1993]] година го освоил националното првенство во Моунтајн бајк за јуниорјуниори. СоНа 20 години се преселил во Јужна [[Калифорнија]].
 
==Професионална кариера==

Прегледник