Разлика помеѓу преработките на „Пијалак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 595 бајти ,  пред 3 години
средување
Ознака: Изворно уредување 2017
(средување)
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:Alcoholic beverages.jpg|мини|Алкохолни пијалаци]]
'''Пијалак''' е вид на течност, специјално припремен за човечко конзумирање. Има многу врстивидови на пијалакпијалаци. Може да се поделат на разни групи како што се чиста вода, алкохол, безалкохолни пијалаци, газаирани пијалаци, овошен или зеленчуков пијалак на пример како што е [[лимонада]]та. ПорадиПокрај тоа што ги задоволуваат базичнитеосновните потреби, пијалаци коипијалаците се дел од човечкитекултурата на човечкото друштваопштество.
 
==Алкохолни пијалаци==
{{Главна|Алкохолен пијалак}}
Алкохолниот пијалак е врставид на пијалак кој содржи [[етанол]], исто така познат како алкохол (иако во хемискиот термин алкохол подразбира многу други смешисмеси). Пивото[[Пиво]]то било дел од човечката култура дури од пред 8000 годинагодини.<ref>{{Cite book |title=Origin and History of Beer and Brewing: From Prehistoric Times to the Beginning of Brewing Science and Technology |last=Arnold |first=John P |year=2005 |edition=Reprint |publisher=BeerBooks.com}}</ref> Во многу земји, пиењето алкохолни пијалаци во локалните барови[[бар]]ови или пабови[[паб]]ови е културна традиција.<ref>{{Cite book |title=A Drinking Life: A Memoir |last=Hamill |first=Pete |year=1994 |publisher=Little, Brown and Company |location=New York|isbn=978-0-316-34102-8|pages=}}</ref>
 
==Безалкохолни пијалаци==
{{Главна|Безалкохолен пијалак}}
ОвиеОва се пијалаци кои не содржат алкохол или го содржат во многу мали количини. Во категоријатаоваа категорија спаѓаат и безалкохолни пива, вино и јаболкова ракија, ако содржат помалку од 0,5 % алкохол.
 
==Газиран пијалак==
Под овој термин се подразбира пијалак кој воопшто не содржи алкохол. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Под овој термин се подразбираат [[лимонада]], [[ладен чај|ладни чаеви]], [[топла чоколада]], [[сода вода]] итн.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Пијалаци]]

Прегледник