Прејди на содржината

Автоматска пушка: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Kalan Wiki
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Отстрането уредувањето на Ehrlich91 (разговор), вратено на последната верзија на Kalan Wiki)
Ознака: Отповикување
{{бб|1=без стил, извори, врски}}
'''Автоматска пушка''' или јуришка пушка е автоматско оружје со голема внатрешна мојќ, голем капацитет и мала тежина. Дејствуваат единачно или автоматски. Кај некои модели освен овие два начини дејствуваат, пазделувач на оган нудат и тето: краток рафал.