Мечување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Мечување користејќи го HotCat)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
'''Мечување''' е боречка вештина во која два противника се борат со ладно оружје, кое го држат во рака и се обидуваат да го прободат (боцнат) противникот. На почетокот мечувањето било борбен систем, а не спорт. Во Европа постоела богата традиција на настава и нејзина апсорпција, за што сведочат десетици учебници по мечување, од кои најстарите се од 13 век. Освен целосно сочуваните книги за мечување, сочувани се и разни дела, слики и документи, за односот на средновековниот и ренесансен човек кон мечувањето.
 

Прегледник