Разлика помеѓу преработките на „Проект „Математичко родословие““

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
'''Проект „Математички„Математичко родослов“родословие“''' ({{lang-en|Mathematics Genealogy Project}}, MGP) — [[семрежје|семрежна]] [[база на податоци]] за академскиотакадемското [[родословродословие]] (генеалогија) на [[математичар]]ите.<ref name="llmgp"/><ref name="che">{{наведување
| last = Carr | first = Sarah
| date = August 18, 1999
| url = http://www.ams.org/notices/200708/tx070801002p.pdf
| volume = 54
| year = 2007}}.</ref><ref>[http://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/index.php „Проект МатематичкиМатематичко родослов“родословие“] {{en}}</ref>
 
==Цели==
Опишувајќи ја своитеа цели, проектот се изјаснува: „Кога ги употребуваме зборовите „[[математика]]“ или „[[математичар]]“ ширум овој проект, нив ги подразбираме во мошне широка смисла. Затоа, кај нас се добредојдени сите релевантни податоци од полето на [[статистика]]та, [[информатика]]та и [[оперативно истражување|оперативното истражување]].“<ref>[http://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/mission.php Изјава за целите], Проект „Математички„Математичко родослов“родословие“ {{en}}</ref>
 
==Делокруг==
Родословните информации на проектот се добиваат од извори како ''Dissertation Abstracts International'' („Меѓународни извадоци од дисертации“) и ''Notices of the American Mathematical Society'' („Билтен на [[Американско математичко друштво|Американското математичко друштво]]“), но може да дојдат од било кој учесник на проектниот [[мрежно место|портал]].<ref name="focus"/><ref>[http://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/faq.php#sources Од каде ви се податоците?] — ЧПП на проектот „Математички„Математичко родослов“родословие“ {{конс|2010-03-28}}</ref> Во базата може да се пребаруваат имињата на математичарите, универзитетите кајшто студирале, годината на доделување на академскиот чин, наслов на дисертацијата, имињата на менторите и вторите ментори, земјата на доделување на чинот (со знаменце), список на докторски аспиранти и бројот на академски потомци.<ref name="llmgp"/> Наведени се и некои историски значајни личности што немале докторат, како што е [[Жозеф-Луј Лагранж]].<ref>[http://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/id.php?id=17864 Жозеф Лагранж], „Ја покажуваме врската со Ојлер за да укажеме на поврзаноста во нашата интелектуално наследство“. (hbc), Проект „Математички„Математичко родослов“родословие“ {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==
== Надворешни врски ==
{{Википодатоци-својство|1=P549|2=MGP-назнака}}
*[http://genealogy.math.ndsu.nodak.edu/index.php Проект „Математички„Математичко родослов“родословие“] {{en}}
 
[[Категорија:Математички мрежни места]]

Прегледник