Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.270 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox mountain
| name = Охос дел Саладо
| photo = Ojos del Salado looming big on the horizon.jpg
| photo_caption = .
| elevation_m = 6893
| elevation_ref = <ref name="peaklist">{{cite web|url=http://www.peaklist.org/WWlists/ultras/andes1.html|title=Andes ultra-prominent peaks|publisher=Peaklist}}</ref>
| prominence_m = 3688
| prominence_ref = <ref name="peaklist"/><br/><small>[[List of peaks by prominence|Ranked 44th]]</small>
| listing =
| location = [[Аргентина]]–[[Чиле]]
| range = [[Анди]]
| map = Chile
| map_caption = Location on the Argentina–Chile border
| label_position = left
| coordinates = {{coord|27|06|35|S|68|32|29|W|type:mountain_scale:100000|format=dms|display=inline,title}}
| coordinates_ref =
| topo = Највсока планина: Највсока планина во Чиле
| type = [[стратовулкан]]
| age =
| last_eruption = 700 ± 300 години<ref name="smithsonian"/>
| first_ascent = 26 февруари 1937 од Јан Алфред Шчепански и Јустин Војснис
| easiest_route =Искачување
}}
'''Невадо Охос дел Саладо''' — стратовулкан на [[Анди]]те кој се наоѓа на границата помеѓу [[Аргентина]] и [[Чиле]]. Охос дел Саладо е највисокиот активен вулкан во светот со 6.893 метри (22.615 стапки). Охос дел Саладо е исто така втора највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] и [[Јужна полутопка|Јужната хемисфера]]. Се наоѓа на околу 600 километри северно од [[Аконкагуа]], највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] на 6.961 метри (22.838 стапки).
 
Охос дел Саладо има два врва, еден во [[Аргентина]], а другиот во [[Чиле]] (границата меѓу двете земји поминува меѓу двата врва). Разликата во височината на двата врвови е помала од 1 метар.
 
== Моторизирано искачување==
== Наслов ==
Охос дел Саладо е популарна планина за обиди да се достигне највисоката надморска височина на копнeно возило.
 

Прегледник