Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.253 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
 
Неговото име, што значи „очи на соленото“ на [[шпански]], доаѓа од огромните депозити на [[сол]] кои во облик на [[лагуни]] кои се појавуваат во неговите [[глечер]]и.
 
== Вулканска активност ==
 
Охос дел Саладо е [[активен вулкан]], но прашањето дали треба да се смета за моментално (или „историски“) активен е аргументирано. Според Глобалната програма за вулканизам на Смитсоновскиот институт, најновата позната ерупција се случила пред околу 1.300 години. Сепак, постојат и некои докази за емисија на мали количества пепел во [[1993]] година, што дефинитивно ќе го квалификува вулканот како историски активен. Присуството на високи [[фумароли]] на планината и текови на лава, иако со неизвесна возраст, исто така потврдуваат дека категоризацијата на вулканот е „активна“. Со овие дефиниции, Охос дел Саладо е највисокиот историски активен вулкан на [[Земја]]та.

Прегледник