Занает: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 4 години
Одбиена последната промена (од 89.205.125.209) и ја поврати преработката 3633918 на ГП
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 89.205.125.209) и ја поврати преработката 3633918 на ГП)
[[Податотека:Samarlija.jpg|мини|десно|[[Самар]]џија како прави самари]]
[[Податотека:kopanicar.jpg|мини|десно|[[Копаничарство|Копаничар]] со својата резба]]
'''ЗанаетчиствоЗанает''' — занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.
 
Домаќинствата на занаетчиите не биле толку самоиздржувачки колку оние кои се занимавале со [[земјоделство]] и, како такви, директно зависеле од [[трговија|трговска размена]].

Прегледник