Разлика помеѓу преработките на „Вилијам Шекспир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.076 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
===Сексуалност===
Малку детали се познати за сексуалноста на Шекспир. На 18 години се оженил за 26-годишната Ен Хетавај, а шест месеци подоцна им се родило првото од три деца. Многумина читатели веруваат дека сонетите на Шекспир се автобиографски<ref>{{Harvnb|Lee|1900|loc=55}}</ref> и дека во нив има докази дека тој бил вљубен во младомлад момчемаж. Други гледаат на оваа врска како на пријателска.<ref>{{Harvnb|Casey}}; {{Harvnb|Pequigney|1985}}; {{Harvnb|Evans|1996|loc=132}}.</ref> 26-те сонети кои се однесуваат на „црната жена“ се земаат како доказ дека Шекспир билимал хетеросексуалеци хетеросексуални врски.<ref>{{Harvnb|Fort|1927|loc=406–414}}.</ref>
 
Се смета дека 126 од неговите сонети се љубовни песни упатени кон еден млад маж познат како "Fair Lord" или "Fair Youth"; често се претпоставува дека се однесува на "г-дин W.H." - на кого се посветени сонетите. Идентитетот на овој маж е нејасен; Најпопуларните кандидати се Шекспировите покровители, Хенри Вриоџесли и Вилијам Херберт, кои биле сметани за убави во нивната младост.<ref>Recent summaries of the debate over Mr W.H.'s identity include Colin Burrows, ed. ''The Complete Sonnets and Poems'' (Oxford UP, 2002), pp. 98–103; Katherine Duncan Jones, ed. ''Shakespeare's Sonnets'' (Arden Shakespeare, 1997), pp. 52–69. For Wilde's story, see ''[[The Portrait of Mr. W. H.]]'' (1889)</ref> Постојат бројни пасуси во сонетите наменети за овој маж кои се читаат како изразување на желба за него.<ref>[http://rictornorton.co.uk/shakespe.htm Enter Willie Hughes as Juliet Or, Shakespeare's Sonnets Revisited] by Rictor Norton, accessed 23 January 2007.</ref> Во песните се објаснуваат непроспиени ноќи, болка и љубомора предизвикани од младичот. Покрај тоа, постои значителен акцент на убавината на младиот маж<ref>Kerrigan, John ''Shakespeare's Poems'' in ''The Cambridge Companion To Shakespeare'', Ed. de Grazia, Margareta and Wells, Stanley, Cambridge University Press 2001. p75</ref> и во некои од сонетите, како што е Сонет 52, еротските импликации се особено интензивни.<ref>Partridge, Eric ''Shakespeare’s Bawdy'', Routledge p217</ref>
 
===Портрет===
[[Категорија:Родени во 1564 година]]
[[Категорија:Починати во 1616 година]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
496

уредувања

Прегледник