Разлика помеѓу преработките на „Манифестации по повод Младотурската револуција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| imdb_id =
| MIFC = 510
}}'''''Манифестации по повод Младотурската револуција''''' е филм на [[браќа Манаки|браќата Милтон и Јанаки Манаки]] од [[1908]] година во времетраење од две минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, црно-бел и на 35мм филм. Еден е од неколкуте посветени на [[Младотурската револуција]] и прославите оддржани во [[Битола]] по повод нејзината победа<ref>[http://www.maccinema.com/filmovi_detali.asp?IDMAKFILM=508 Профил на ''Турци држат говор на Хуриет'' на МИФЦ]: ''Значителен дел од одбележувањето на победата на Младотурската револуција, хуриетот, како и голем број манифестации одржани во Битола по тој повод, браќата Манаки забележале и на филмска лента. Врз основа на различните описи, би можеле да кажеме дека документарната целина за овој настан е поделена во шест наслови.''</ref>.
 
== Кратка содржина ==
* ''[[Парада по повод Хуриетот]]''
* ''[[Турци држат говор на Хуриет]]''
 
== Белешки ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
8.348

уредувања

Прегледник