Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-актерка +глумица))
с
| birthname = ''Фелисити Кендал Хафман''
| birthdate = {{роден на|9|декември|1962}}
| location = {{flagicon|USA}} Бедфорд, [[Њу ЈоркЊујорк]], [[САД]]
| spouse = [[Вилијам Х. Мејси]] (1997-)
| goldenglobeawards = '''Најдобра актерка - филм (драма)'''<br />2006, за филмот ''[[Трансамерика]] (Transamerica)''
 
=== Младост ===
Фелисити Хафман, родена во Бедфорд, [[Њу ЈоркЊујорк]] е ќерка на Грејс Вејл, [[глумица]], и Мур Питерс Хафман, [[банкар]]. Нејзините родители се развеле една година по нејзиното раѓање, а таа одраснала со нејзината мајка. Таа има шест сестри и еден брат. Се запишала на [[Академија|академијата]] ''Interlochen Arts'' во [[Мичиген]]. После завршувањето на [[Средно образование|средното образование]] заминала на [[Универзитет|универзитетот]] ''Њу ЈоркЊујорк'' (New York University), кадешто дипломирала во [[1988]].
 
=== Личен живот ===

Прегледник