Дворишка Река: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 37 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Дворишка Река''' (позната и како '''Дворска Река''' или '''Циронска Река'''; во горниот тек нарекувана: '''Преведена''') — река во [[Македонија]], сместена во северниот дел на планината [[Огражден]], јужно од градот [[Берово]], помеѓу Огражден и [[Малешевски Планини|Малешевските Планини]]. Реката претставува вододелница на реката [[Брегалница]] и [[Струмица (река)|Струмица]].<ref name="Реки во Македонија" />
 
Поминува низ селото [[Двориште (Беровско)|Двориште]], од каде и го добила своето име. На крајот се влива во реката [[Лебница (река)|Лебница]].<ref name="Реки во Македонија">{{РекиМак|страница=77}}</ref>

Прегледник