Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 278 бајти ,  пред 2 години
 
==Брановите како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Таа што трча по брановите“ - [[роман]] на рускиот писател [[Александар Грин]].<ref>Milica Nikolić, „Veliki maštar Aleksandar Grin“, во: Aleksandar Grin, ''Pacolovac''. Beograd: Rad, 1979, стр. 154.</ref>
* „Повратен бран“ - книга на писателот [[Болеслав Прус]].<ref>Хорхе Луис Борхес, ''Сеќавањето на Шекспир''. Скопје: Бегемот, 2016.</ref>
* „Бранови“ (''The Waves'') - [[роман]] на англиската писателка [[Вирџинија Вулф]] од 1931 година.<ref>Milica MIhajlović, „Virdžinija Vulf“, во: Virdžinija Vulf, Gospođa Dalovej. Beograd: Rad, 1964, стр. 171.</ref>

Прегледник